sobota, 9 lutego 2013

Anastasia - Peter Paul Rubens


Helena Fourment z dziećmi 

Helena Fourment - druga żona Rubensa   (pierwszą była Izabela Brant), (portrety w Monachium, Petersburgu, Wiedniu i in.), inspirowała starzejącego się artystę (oddaniu piękna kobiecego w scenach religijnych, mitologicznych i miłosnych). 



Peter Paul Rubens z Heleną Fourment

Autoportret z Heleną Fourment i synem

 Portret w ubraniu...

Helena Fourment
                                                             
                                                                                  ... i bez.
Helena Fourment w lustrze

piątek, 8 lutego 2013

Anastasia - Moulin Rouge

Znajdujemy sięz Anastasią w stolicy Francji.


Ten obraz nawiązuje do najsłynniejszego kabaretu świata znajdującego się właśnie w Paryżu. 

Moulin Rouge, czyli  Czerwony Młyn to tradycyjny kabaret otwarty w 1889 r. przez Josepha Ollera. Znajduje się on  niedaleko Montmartre w Paryżu. Znakiem rozpoznawczym kabaretu jest wielka, czerwona imitacja młyna na dachu.
Kabaret od czasu powstania prezentuje przedstawienia taneczne, w których na scenie występują tancerze i tancerki ubrani w kolorowe, różnorodne kostiumy. Tancerki często prezentują się topless, ozdobione są tylko biżuterią lub barwnymi piórami. Moulin Rouge słynie z wykonywanego tu kankana.





Moulin Rouge, Joseph Oller 







Henri' de Toulouse-Lautrec (postimpresjonizm) stworzył wiele obrazów ukazujących przedstawienia, które miały miejsce w Czerwonym Młynie. (moulin - młyn, rouge - czerwony)

Występowali tu m.in. La Goulue, Yvette Guilbert, Jane Avril, Mistinguett i Le Pétomane.

Yvette Guilbert wywoływana przed kurtynę

Tańcząca Jane Avril  


La Goulue wchodząca do Moulin Rouge




Ciekawostka
   W 2001r. wszedł do kin musical Moulin Rouge!   którego akcja toczy się właśnie w Czerwonym Młynie. W filmie główne role grają  Ewan McGregor i Nicole Kidmann,.


czwartek, 7 lutego 2013

Anastasia - Opera Paryska

Opéra Garnier, Palais Garnier – gmach opery w Paryżu  wybudowany w stylu eklektycznym (neobarok) w latach 70. XIX w. według projektu Charles'a Garniera.

Budynek został  wybudowanyna zlecenie Napoleona III Bonaparte.




Opera została utrzymany w stylu barokowym. Budowla jest symetryczna i bogato zdobiona płasko rzeźbami, malowidłami, freskami. Główna fasada jest podzielona 8 parami pilastrów jońskich i budynku jest symetrycznie podzielona przez osiem par jońskich pilastrów oraz 2 łukami.   Na środku nadal widnieje stary napis Académie Nationale de Musique.  Opera paryska jest  wieńczona kopułą. Po obu stronach nad łukami widnieją złote figury  mitologicznych postaci.














Taniec, Jean-Baptiste Carpeaux
Ciekawostki 

W Operze Paryskiej rozgrywa się akcja powieści Gastona Leroux ,,Upiór w operze''.  Autor zainspirował się istnieniem w podziemiach opery resztek jeziora oraz słynnym upadkiem żyrandola.

Marc Chagall odnowił dekorację malarską sufitu zniszczoną w wyniku upadku żyrandola na publiczność. Główny żyrandol waży ok. 6 ton.

polecam także tę strone jeśli zachwyciła was ta budowla http://www.ladyghost.com/opera_movies.html